Pri našich cestách Etiópiou sme neobišli ani známy kávový región Sidamo a malebnú oblasť okolia mesta Bule Hora na juhozápade krajiny. Nachádza sa tu aj farmárske družstvo Kilenso Mokonisa. Družstvo je súčasťou Oromia Coffee Farmers Cooperative Union (OCFCU), ktoré ako jedno z prvých uplatňuje princípy nového Fairtrade Climate Standard - je to systém, ktorý umožňuje viac ako 20.000 pestovateľom kávy zlepšiť si životné podmienky a príjem, ale zároveň aj ochrániť sa pred negatívnymi následkami klimatickej zmeny.
Kávovníky v Kilenso Mokonisa rastú v nadmorskej výške 1900 m.n.m. Káva Arabica je tu pestovaná aj spracúvaná ekologicky, mimoriadne šetrne, s ohľadom na zachovanie biodiverzity. Družstvo Kilenso Mokonisa má 2.300 členov - drobných farmárov, z nich je 135 žien. Okrem toho poskytuje stále zamestnanie pre 150 ľudí a počas najsilnejšej sezóny tu pracuje viac ako 200 ľudí. OCFCU vypláca 70% svojho čistého zisku družstvu a družstvo Kilenso Mokonisa zase vypláca 70% svojho zisku jednotlivým farmárom. Družstvo pomáha farmárom obnovovať ich vegetáciu cez škôlku, v ktorej pre nich vypestuje približne 80.000 nových sadeníc kávovníka ročne.
Typický farmár má približne dva hektáre pôdy a okrem kávy pestuje aj takzvané falošné banány. Tieto udržiavajú vlahu v pôde a poskytujú prístup k vode počas obdobia sucha. Falošný banánovník alebo enset nie je náročný na plochu a dokáže nakŕmiť viac ľudí na meter štvorcový plodiny ako väčšina iných obilnín. Je základom pre tri tradičné etiópske jedlá - kocho, bulla a amicho.
Pre starostlivo vyberané zrnká BIO Férovej kávy Sidamo Kilenso Mokonisa sme zvolili stredne tmavé praženie City Plus. Je vhodná na filtrovanú kávu ako aj espresso. V nápoji vyniká lahodná kombinácia jahôd a jazmínového čaju s krémovo zamatovou chuťou.
BIO Férová káva Ethiopia Sidamo Kilenso Mokonisa je k dispozícii v našom e-shope:
Prečo v SAMAY ponúkame kávy s označením Fairtrade:
Poznáte príbeh o objavení kávy?
Jeden z najznámejších príbehov o objavení kávy je z 9. storočia nášho letopočtu: spomína pastiera menom Kaldi a jeho "tancujúce" kozy. Kaldi si všimol, že kozy, ktoré žuli červené bobule z určitého stromu mali nezvyčajne veľa energie. Zo zvedavosti vyskúšal tieto "čerešne" aj on sám a svoje skúsenosti potom zdieľal s opátom z neďalekého kláštora. Mníchom sa podarilo náhodou, po spadnutí vetvičky s bobuľami do ohňa, objaviť voňavý nápoj z čerstvo pražených zŕn a káva, ako ju poznáme dnes, bola na svete.
Oromovia v Etiópii však údajne konzumovali kávu už mnoho stáročí pred legendárnym Kaldim. Ich príbeh je takýto: Waqa, boh najvyššieho neba, potrestal smrťou jedného zo svojich verných mužov. Na druhý deň ráno Waqa navštívil jeho hrob a vyronil pri tom slzy. Na pôde, ktorá bola poliata jeho slzami vyrástla nová rastlina - kávovník. Oromovia veria, že všetky ostatné rastliny sú polievané dažďom, ale káva je polievaná slzami Boha. Kávovník je vždy zelený. V tradícii Oromo zelená farba symbolizuje plodnosť / úrodnosť, cez ktorú najvyšší boh Waqa preukazuje ľuďom svoju priazeň. Káva je preto neoddeliteľne spätá s tradičnou kultúrou Oromo a pre obyvateľov tejto časti Etiópie, ktorú sme mali možnosť navštíviť, má nesmierny význam.
Pozrite si fotografie z našej cesty za kávou do Etiópie:
Pracovná cesta na kávové farmy v oblastiach Sidamo, Yirgacheffe a Guji v Etiópii bola financovaná z rozvojového projektu č.SAMRS/2019/PPP2/1/5 s podporou SlovakAid.