Fair Trade bojuje proti chudobe

Dnes si pripomíname Medzinárodný deň boja proti chudobe. Je zarážajúce, že vo svete charakterizovanom nevídanými technologickými možnosťami a bezprecedentným ekonomickým rozvojom je viac ako 1,3 miliardy ľudí extrémne chudobných. Znamená to, že žijú z menej ako 1,25 dolára na deň.* To, že práve chudoba patrí k najpálčivejším problémom súčasnosti, potvrdili tento týždeň aj Švédska centrálna banka a Kráľovská švédska akadémie vied, keď Nobelovu cenu za ekonómiu za rok 2019 udelili trojici vedcov – Abhijit Banerjee (MIT), Esther Duflo (MIT) a Michael Kremer (Harvard) - za ich “experimentálny prístup k znižovaniu chudoby”. Boj proti chudobe je neoddeliteľnou súčasťou poslania celosvetového hnutia spravodlivého obchodu - Fair Trade, ktoré si dalo za cieľ eliminovať negatívne následky fungovania svetového trhu s komoditami ako sú káva, čaj či kakao.

My ako spotrebitelia si to často ani neuvedomujeme, ale farmári v krajinách globálneho Juhu, ktorí pestujú naše jedlo, sú hladní a vykorisťovaní. Priame následky výkyvov cien komodít na svetových trhoch a nehumánne praktiky veľkých korporácií či obchodných reťazcov totiž držia malých farmárov v rozvojových krajinách na hranici alebo pod hranicou chudoby.

Boj proti chudobe Matka s dietatom Kena Nairobi

Napríklad podľa organizácie Oxfam pestovatelia kakaa dostávajú iba 3 percentá z ceny jednej čokolády – najmenej v celom dodávateľskom reťazci.

Čo sa týka kávy, jej “cena na svetovom trhu v súčasnosti klesla na najnižšiu cenu za posledných 10 rokov, na zhruba 80 centov za libru (t.j. necelých 500 gramov) zelenej kávy. Väčšina pestovateľov kávy pritom musí predávať v prepočte za viac ako 1 euro za libru zelenej kávy, aby pokryla náklady na pestovanie,” vysvetľuje Hana Malíková, riaditeľka Fairtrade Česko a Slovensko. Paradoxne, zatiaľ čo káva stále patrí k najobchodovanejším komoditám na svetovej burze a my sa tešíme z jej gurmánskych kvalít a povzbudzujúcich účinkov, pestovatelia kávy v rozvojových krajinách sa kvôli jej nízkej cene nevedia vymaniť zo začarovaného kruhu chudoby.

Podobne to je aj na trhu s čajom. Nedávna správa Oxfamu (10. október 2019) okrem iného odhalila, že pracovníci na čajových plantážach v regióne Assam v Indii majú neľudské pracovné podmienky – napr. nemajú prístup k toaletám a bezpečnej pitnej vode, kvôli čomu sú tu bežné choroby ako cholera či týfus; a platy majú tak nízke, že žijú pod hranicou chudoby napriek tomu, že veľká časť žien-zberačiek pracuje pravidelne 13 hodín denne. Prieskum Oxfamu potvrdil, že extrémne nízke mzdy a zneužívanie sú, žiaľ, na trhu s potravinami stále vo veľkej miere bežnou praxou.

 

“Ľudské utrpenie by nikdy nemalo byť ingredienciou jedla, ktoré si kupujeme.”
Marc-Olivier Herman, EU Economic Justice Policy Lead, Oxfam International

 

My, bežní spotrebitelia produktov ako sú káva či čaj, vieme svojim zodpovedným nakupovaním priamo ovplyvniť životy ľudí, ktorí tieto plodiny pestujú. Pestovatelia zapojení do systému Fair Trade sú totiž pred výkyvmi cien komodít na svetovom trhu chránení zaručenou minimálnou cenou, pod ktorú výkupná cena fairtradových plodín nesmie klesnúť. Okrem toho dostávajú ešte takzvaný fairtradový príplatok, ktorý môžu ich družstvá využiť jednak na zvyšovanie kvality a efektivity pestovania, ako aj na nevyhnutné investície do infraštruktúry pre dopravu, do vzdelania, zaistenia pitnej vody a podobne. Pri kúpe produktov so značkou Fairtrade máte istotu, že boli vyrobené za dôstojných ľudských a pracovných podmienok. V systéme Fair Trade je zakázaná detská i nútená práca a zabezpečená ochrana ľudských práv. Vďaka Fair Trade farmári uživia vlastnou prácou seba aj svoje rodiny a môžu žiť dôstojný život.

Kúpou Fairtrade produktov môžete pomôcť malým farmárom v rozvojových krajinách vymaniť sa z chudoby:

www.samay.sk/kava

www.samay.sk/oriesky

www.samay.sk/caj

Zmierňovať následky porušeného sveta a bojovať proti chudobe je poslaním našej Nadácie Integra. Viac o jej aktivitách ako sú podpora vzdelávania detí v Afrike, pomoc ľuďom v núdzi či ekonomický rozvoj si môžete prečítať na www.integra.sk (kliknite sem).

*https://www.forbes.com/sites/camilomaldonado/2019/10/14/nobel-prize-in-economics-won-by-trio-tackling-global-poverty

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz