Na každej šálke záleží

Viete odkiaľ pochádza váš obľúbený každodenný nápoj? Máte predstavu o tom za akých podmienok svoju úrodu kávy predávajú jej pestovatelia v krajinách globálneho Juhu? Prečítajte si o problémoch, s ktorými sa zvyčajne stretávajú drobní kávoví farmári. Radi vám bližšie vysvetlíme, prečo sme presvedčení, že uprednostňovať kávu z férového obchodu (Fairtrade) má skutočne zmysel.

SAMAY Fairtrade kava Na kazdej salke zalezi

Na fotografii je špeciálna edícia férovej kávy SAMAY, ktorú sme v roku 2020 pripravovali pre nášho zákazníka v Bratislave. 

 

V dodávateľskom reťazci kávy dominujú nadnárodné obchodné a pražiarske spoločnosti. Iba päť medzinárodných koncernov ovláda 45% trhu s kávou. Dobrá káva si však vyžaduje osobnú starostlivosť o kávovníky a ručný zber zrelých plodov. Až 80% svetovej produkcie kávy pochádza od drobných pestovateľov, ktorí sa o kávovníky starajú na svojich rodinných pozemkoch. Hoci majú bohaté, z generácie na generáciu odovzdávané skúsenosti s pestovaním, zberom a spracovaním kávy, pri jej výkupe bežným, konvenčným spôsobom sa stretávajú s vážnymi problémami:

  • Cena kávy na svetovom trhu stále kolíše, pestovatelia dopredu nevedia, koľko za svoju úrodu dostanú.
  • Ak drobní pestovatelia nie sú členmi družstiev, nemajú prístup k informáciám o trhu a aktuálnych cenách kávy. Výkupcovia potom zneužívajú ich izolovanosť a slabé vyjednávacie pozície. Pestovatelia nemôžu ľahko predať kávu inde a tak často pristúpia na ceny, ktoré ledva pokryjú ich výrobné náklady.
  • Drobní pestovatelia nemajú prostriedky a znalosti potrebné na zvyšovanie produkcie a kvality svojej kávy. Je pre nich ťažké alebo nemožné prispôsobiť sa zmene klímy, ktorá so sebou prináša extrémne výkyvy počasia. Veľké horúčavy a nepravidelné ďažde zvyšujú výskyt rôznych škodcov či ochorenia (napr. kávovú hrdzu). Napríklad v Etiópii, v jeho pôvodnej domovine, sa kávovník kvôli aktuálnemu globálnemu otepľovaniu dostal na zoznam ohrozených druhov. Výnosy z kávovníkov sú čoraz nižšie a vedci predpovedajú, že do roku 2040 bude kvôli zmene klímy približne 60% etiópskych kávovníkov druhu Arabica neproduktívnych (viac v našom článku - kliknite sem).

 

Ako v tomto smere pomáha Fairtrade? Ak sa pestovatelia spoja do družstiev a tie sa potom dajú certifikovať podľa pravidiel Fairtrade, členovia majú za svoju produkciu kávy zaručenú spravodlivú cenu (nezávislú na výkyvoch trhu s komoditami). Ďalšími výhodami sú odborné poradenstvo k pestovaniu a adaptácii na zmenu klímy či lacné úvery, ale tiež „dlhodobé zmluvy, ochrana ľudských a pracovných práv, aj takzvaná sociálna prémia, vďaka ktorej môžu investovať do rozvoja svojich komunít – opraviť cestu, postaviť novú studňu či vybudovať zdravotné stredisko. Napríklad počas našej februárovej cesty po Etiópii sme navštívili novú školu, ktorú vďaka takejto prémii postavil jeden z našich obchodných partnerov – do školy chodí až 1000 detí pestovateľov a zberačov kávy z okolia približne 7 kilometrov,“ vysvetľuje Ali Macsai z našej pražiarne Samay v rozhovore pre kavickari.sk (celý rozhovor si prečítajte tu). Viac o tom, čo je to Fair Trade a aké má výhody pre pestovateľov, ako klimatická zmena ohrozuje kávu, ale aj prečo sme v Afrike začali vysádzať orechy, si môžete prečítať tiež v rozhovore s Allanom Bussardom v Denníku N: kliknite sem

 

Podľa štatistík Fairtrade Česko a Slovensko sa v roku 2019 na slovenskom trhu predalo 310 ton Fairtrade kávy. Z tohto množstva sa dá pripraviť vyše 29 miliónov šálok espressa. Pre porovnanie, v roku 2016 to bolo 83 ton. Hoci spotreba Fairtrade kávy na Slovensku rastie, vo vzťahu k celkovej spotrebe kávy v SR, ktorú udáva Štatistický úrad Slovenskej republiky, je podiel fairtradovej kávy stále nízky – v roku 2019 iba 1,48% (v roku 2018 to bolo zhruba 1,17%). Podarí sa nám tento podiel v ďalších rokoch výraznejšie zvýšiť? Rozhodnúť o tom môžete svojím nákupným rozhodnutím aj vy! Tým, že uprednostníte Fairtrade kávu, pomôžete jej pestovateľom dostať sa na cestu od pomoci k svojpomoci a žiť dôstojnejší život.

 

Nakupujte tu: https://www.samay.sk/kava/

#nakazdejsalkezalezi

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz